Francis Clark Devon League - 2nd XI scoreboards

PREMIER DIVISION

Plymouth 138 (J Hale 35, D Burke 39; M Hodgson 3-32, M Williams 3-17), Heathcoat 139-6 (A Thompson 58no, S Maunder 37; D Burke 2-13). Heathcoat (19pts) bt Plymouth (5) by 4 wkts.

Exmouth 213-6 (S Cross 51, L Evans 68, S Conway 23; V Singh 4-48), Plympton 109 (C Miles 36, C Dawe 27; J England 3-26, L Evans 3-20, H Conway 2-2). Exmouth (20pts) bt Plympton (4) by 104 runs.

Sidmouth 259-6 dec (N P Gingell 79, W Gater 55, S Patidar 33, N Mansfield 33, M Hewer 31; T Williams 2-38, A Baker 2-34), Sandford 147 (J Gibson 65, R Millar 21, T Williams 20; C Dibble 3-19, T Seldon 2-28, F Wardrop 2-10, N P Gingell 2-19). Sidmouth (22pts) bt Sandford (5) by 112 runs

Exeter 238-4 (T Viljoen 86, B Searle 82, A Bosomworth 23, M Wilkinson 22), Paignton 128 (T W Ward 41no, N Wright 29; T Viljoen 3-25, M Steward 2-28, A Mead 3-29). Exeter (20pts) bt Paignton (4) by 110 runs.

Bovey Tracey 164-9 (D Whitlock 38, C Yabsley 25, J Christophers 23; T Cook 3-21, M Dart 2-28), North Devon 168-6 (R Clayton 26, J Kelly 59no, R Ayre 41no;  A Longstreet 3-40). North Devon (19pts) bt Bovey (6) by 4 wkts.

A DIVISION

Plymstock 285-7 (J Sumner 51, D Dyer 50no, T Te Where 34, M Blackmore 32), Barton 46 (S Ali 6-10, T Te Where 3-16). Plymstock (20pts) bt Barton (3) by 239 runs.

Bradninch 111 (B Jones 36; D Bradshaw-Smith 3-8, Z Johns 2-3, K Biggs 4-28), Ottery St Mary 112-2 (B Reed 46no, R Jackson 23, T Griffin 32no). Ottery (22pts) bt Bradninch (2) by 8 wkts.

Chudleigh 204-8 S Newland 63, R Harries 27; J Sewell 3-40, H Lewis 2-24),  Ipplepen 206-5 (M Quartley 91, S Harris 32no,  S Tapley 30; A Robinson 2-23, M Ball 2-34). Ipplepen (19pts) bt Chudleigh (7) by 5wkts.

Plymouth 93 (T Chapman 32; C Harris 4-15), Cornwood 94-4 (C Harris 27; J Cunningham 2-22, B Couldwell 2-32). Cornwood (20pts) bt Plymouth (2) by 8 wkts.

Budleigh  285-6 (C Parkin 101no, R Arnold 63, Dan Messom 37), Hatherleigh 144 (R Cockwill 32, KiForghay 34; Joe Marley 3-28, L White 3-42). Budleigh (22pts) bt Harherleigh (5) by 141 runs.

B DIVISION 2nd XI

Sidmouth 3rd XI 157-9 (P Drake 47, G Munday 41, B Robson 34; M Green 3-26), Abbotskerswell 2nd XI 161-5 (M Green 66, A Bert 33no; G House 3-54). Abbotskerswell 2nd XI (21pts) bt Sidmouth 3rd XI (5) by 5 wkts.

Alphington 2nd XI 221-9 (M Barnes 53, A Mills 50no, T Durey 45; S Tate 4-56), Thorverton 2nd XI 224-6 (J Maxwell 91no, J Khan 52, A Fury 40; R Barke 2-7). Thorverton 2nd XI (21pts) bt Alphington 2nd XI (8) by 4 wkts.

Brixham 2nd XI 262-2 (R Dallow 120no, T Hopper 110no), Cornwood 3rd XI 159 (P Bees 36, C Ridgeway 25; M Edwards 3-25). Brixham 2nd XI (20pts) bt Cornwood 3rd XI (4) by 103 runs.

Braunton 2nd XI 134-7 (G Osborn 22no; T Gayward 4-17), Exeter 3rd XI 103 (J Heathley 22no; M Johnson 2-12, J Spicer 2-12). Braunton 2nd XI (17pts) bt Exeter 3rd XI (4) by 31 runs.

Plym CS & Roborough 2nd XI 191-4 (R Walker 80no), Tavistock 2nd XI 194-2 (M Webber 112no). Tavistock 2nd XI (19pts) bt Plym CS & Roborough 2nd XI (5) by 8 wkts.

C DIVISION 2nd XI

Axminster 2nd XI 274 (P Miller 156no, M Felgate 72), Barnstaple & Pilton 2nd XI 250-9 (J Roe 91; R Prior 2-31). Axminster 2nd XI (19pts) bt Barnstaple & Pilton 2nd XI (6) by 24 runs.

Bideford 2nd XI 160 (S Singh 3-25), Torquay 2nd XI 161-1 (R Jack 51, J Crooks 15no). Torquay 2nd XI (22pts) bt Bideford 2nd XI (3) by 9 wkts.

South Devon 2nd XI 87 (Extras 20; R Batagodage 5-12), Clyst Hydon 2nd XI 89-1 (P Earnshaw 48no; G Theveraj 40no). Clyst Hydon 2nd XI (22pts) bt South Devon 2nd XI (0) by 9 wkts.

Yelverton Bohemians 2nd XI 281-5 (W Chapman 69, R Grave 64, M Symes 48; J Atwood 2-44), Stoke Gabriel 2nd XI 84 (V Jones 20, D Stone 15; H Tompkin 3-18). Yelverton Bohemians 2nd XI (20pts) bt Stoke Gabriel 2nd XI (2) by 197 runs.

Kingsbridge 181-9 (T Treeby 36, C Clark 29no; A Kopparambil 3-40, P Veale 2-10), Ivybridge 185-9 (A Kopparambil 48, D Solomon 40; C Clark 3-22, J Bunn 3-45). Ivybridge (18pts) bt Kingsbridge (8) by 1 wkt.

D DIVISION WEST 2nd XI

Dartington & Totnes 2nd XI 250-4 (S Colgate 97, M Haw 76; G Marshall 2-42, T Lark 2-50), Ashburton 2nd XI 98 (A Churchill 24; A Bligh 2-2, J Howrihane 2-16, N Jina 2-16). Dartington & Totnes 2nd XI (20pts) bt Ashburton 2nd XI (2) by 152 runs.

Paignton 3rd XI 250-7 (J Woodcock 96, T Blundell 55; B McKennis 2-61, P Holland 2-52), Chagford 2nd XI 150 (I Jutson 33; S Woodcock 3-28, L Medlock 3-14). Paignton 3rd XI (20pts) bt Chagford 2nd XI (6) by 100 runs.

Babbacombe 2nd XI 137 (S Loram 38; S Coe 4-26, S Reed 2-17, B Creer 1-11), Clyst St George 2nd XI 138-1 (T Reed 66no, R Coe 49no). Clyst St George 2nd XI (22pts) bt Babbacombe 2nd XI (2) by 9 wkts.

Bovey Tracey 3rd XI 165-7 (A Bishop 33no; A Clements 4-47, N Smith 2-26), Lewdown 2nd XI 167-5 (J Gliddon 70no, A Creasey 28; A Causley 2-22, J Innocent 2-9). Lewdown 2nd XI (20pts) bt Bovey Tracey 3rd XI (5) by 5 wkts.

Cornwood 4th XI 233-8 (C Beaumont 57, J Whitfield 49; J Daley 2-16), Plympton 3rd XI 234-5 (M Bourbon 60, L Cooper 76no; E Grewal 2-37). Plympton 3rd XI (19pts) bt Cornwood 4th XI (7) by 5 wkts.

D DIVISION EAST

Shobrooke Park 116 (B Chilcott 23, J Broomfield 20; D Manning 2-40, C Dare 2-10, N Ladd 2-34, J Barnes 2-12) Halberton & SP 117-2 (J Goodman 29, N Brunton 51no) Halberton & SP (22pts) bt Shobrooke Park (2) by 8 wkts

Honiton 241-4, North Devon 204-9. Honiton (19pts) bt North Devon (7) by 32 runs. Know any more? Text 07767 622530.

Kilmington 170 (A Cook 60, R Seward 23; J Heaver 4-43) Countess Wear 172-5 (J Heaver 66, M Bovey 46) Countess Wear (22pts) bt Kilmington (5) by 5 wkts

Whimple 177 (B Wright 40, W Bardot 32; I Hunt 4-21, N Waterhouse 3-33, C Aplin 2-32) Seaton 181-9 (N Waterhouse 71no; J Bardot 5-17) Seaton (19pts) bt Whimple  (8) by 1 wkt

Kentisbeare 125 (I McCartney 62; W Marshall 3-H Brimicombe 3-6, W Holmes 2-6) Uplyme & Lyme Regis 126-2 (H Brimicombe 53, D Norman 38no) Uplyme & Lyme Regis (22pts) bt Kentisbeare (3) by 8 wkts.

E DIVISION WEST 2nd XI

Plymouth 4th XI 107-9 (D Watson 32, A Hagan-Burt 23; H Senior 3-15, M Baker 2-13), Bovey Tracey 4th XI 108-4 (T Brooks 59). Bovey Tracey 4th XI (20pts) bt Plymouth 4th XI (3) by 6 wkts.

Abbotskerswell 3rd XI 184 (J McMurray 69, A Lightowler 35), Chelston 2nd XI 105 (S Schulberg 35; C Addams 3-27). Abbotskerswell 3rd XI (19pts) bt Chelston 2nd XI (6) by 79 runs.

Ipplepen 3rd XI 233-9 dec (L Price 61, D Alsop 33, J Norman 29; J Davie 3-51), Chagford 3rd XI 129-6 (T Stanbury 44no, C Price 2-18, L Borlase 2-20). Ipplepen 3rd XI (18pts) bt Chagford 3rd XI (6) by 104 runs.

Shaldon Optimists 2nd XI 237-9 (J Tuffnell 55, J Wilcox 63; N Dennis 3-32), Dartington & Totnes 3rd XI 87 (S Bond 3-10). Shaldon Optimists 2nd XI (22pts) bt Dartington & Totnes 3rd XI (4) by 150 runs.

Lewdown 3rd XI 209-7 (D Butler 80; R Townsend 3-29, D Farnham 2-39), Yelverton 3rd XI 210-4 (C Cottrell 74, B Spear 50, R Townsend 49no; C Murray 2-18). Yelverton 3rd XI (18pts) bt Lewdown 3rd XI (7) by 6 wkts.

Whitchurch Wayfarers 2nd XI 153 (A Wallace 43; P Carpenter 3-30, S Carpenter 4-28), Torquay 3rd XI 103 (S Carpenter 33no; N Tamblin 3-27). Whitchurch Wayfarers 2nd XI (18pts) bt Torquay 3rd XI (6) by 50 runs.

E DIVISION EAST

Exwick 236-6 (P Mackie 121, A Westle 55; T Scrase 3-44), Cullompton 90 (S Poole 21, J Teape 24). Exwick (22pts) bt Cullompton (3) by 146 runs.

Exmouth 3rds v Upottery. Upottery unable to raise a side. Exmouth (20pts), Upottery (-10).

Filleigh 287-8 (S Prosser 106, J Wakely 62; P Boot 3-22) Kenn 195-8 (S Green 62no, H Passmore 26no; S Prosser 4-35, J Wakeley 2-75) Filleigh (19pts) bt Kenn (8) by 92 runs

Thorverton 3rds 189-9 (R Money 36, G Say 29; I Tierney 4-18) Ottery St Mary 3rds 72 (J Webber 18; I Pettit 5-10) Thorverton 3rds (19pts) bt Ottery St Mary 3rds (4) by 117 runs

Topsham St James 180 for 4 (A Pring 71no, N Argyle 56no Jo Hull 29; S Bright 9-5-16-3) Feniton 184 for 3 (S Lawler 48no M Salter 55 A Codling 33no: R Horne 9-2-33-2) Feniton (19pts) bt Topsham St James (5) by 7 wkts.

 


DCB Ltd, University of Exeter Sports Hall, Stocker Road, Exeter, Devon EX4 4QN Company Registration Number: 7024773

all content © Devon Cricket Board Ltd 2020    |    page edited by: conrad.sutcliffe@devoncricket.co.uk    updated: 28/07/2014   |     login