Brockman Cup 2011 reports & results

FIRST ROUND RESULTS

Stoke Gabriel 131-6 (P Collings 56, J Baker 27; P Parsons 2-20), Abbotskerswell 122-6 (G Harrison-Roberts 39, S Green 29; A Lee 2-19). Stoke bt Abbotskerswell by 9 runs.

Lustleigh 135-8 (St Wright 34no, D Manners-Chapman 24; B Benton 2-16), Paignton 44 (J Wright 5-19, M Pearce 3-4, M Sessions 2-2) Lustleigh bt Paignton by 91 runs.

Dartington & Totnes 141-7 (N Jina 68, L Bligh 17; R Farkins 2-18), Barton 36 (L Hamilton 11; D Griffiths 4-14, J Colegate 3-5). D&T bt Barton by 105 runs.

Ipplepen 133-8 (C Partridge 29, J Lewis 32, A Boon 28, S Tapley 20; M Faulkner 3-26, P Smethurst 2-24), Chelston 128-6 (J Tallamy 42, M Faulkner 31, R Bennett 22; K Bell 2-15). Ipplepen bt Chelson by 5 runs.

South Devon 120-4 (M Blackmore 69no, K Murphy 17no; C Prest 2-12, P Russell 2-23), Stokeinteignhead 121-0 (M Rusell 44no, P Russell 63no). Stoke bt South Devon by 10 wkts.

Babbacombe 142-6 (M Inch 80, M Passmore 18, I Sosnoski 16; D Lear 2-39), Kingskerswell 131-6 (M Andrews 33, M Etherington 33, E Gregersen 25; M Passmore 3-21). Babbacombe bt Kingskerswell by 11 runs

Brixham 125-4 (W Matthewman 59no, W Fowler 25), Torquay 71-8 (G Penrice 19, J Hunt 14; R Sheppard 3-13, M Parsons 2-8, T Hopper 2-8). Brixham bt Torquay by 54 runs.

Bye - Shaldon Optimists

QUARTER FINALS

Babbacombe 93-6 (M Passmore 25no, M Tanton 16, D Williams 14; D Manners-Chapman 2-16, J Wright 2-23), Lustleigh 94-2(J Wright 28, Sh Wright 26no, M Wright 18no). Lustleigh won by 8 wkts.

Dartington & Totnes 67 (C Life 20, E Mitchell 18, G Colegate 15; J Tolley 4-13, S Ansley 3-23, S Hill 2-10), Stoke Gabriel 69-6 (R Baker 19no, P Collings 15; M Rusling 3-9). Stoke Gabriel won by 4 wkts.

Ipplepen 88-6 (R Ranjit 35, D Allsop 10; L Upham 2-19, R Dallow 2-7), Brixham 89-9 (D Franklyn 36, E Plackett 15; M Hodgson 3-18 A Boon 3-16). Brixham bt Ipplepen by 1 wkt.

Stokeinteignhead 130-9 (M Russell 38, P Russell 19,C Prestt 18; D McKenna 2-24), Shaldon Optimists 131-4 (T Ballman 45,J Tuffnell 27,C Woolnough 22,C Greenwood 19; F Allen 2-8). Shaldon bt Stokeinteignhead by 6 wkts.

SEMI-FINALS

(at Torquay CC)

Lustleigh 123-6 (Extras 42, M Wright 19; D Hansford 2-18, R Abraham 2-20), Shaldon Optimists 125-2 (J Tufnell 55,T Ballman 20; M Sessions 2-23). Shaldon bt Lustleigh by 8 wkts.

Brixham 107-9 (W Fowler 63, J Tolley 3-8, S Ansley 2-21), Stoke Gabriel 108-4 (R Baker 34, M Taylor 31, J Tolley 20). Stoke Gabriel bt Brixham by 6 wkts..

FINAL

(Torquay CC)

Stoke Gabriel v Shaldon - click for match report


DCB Ltd, University of Exeter Sports Hall, Stocker Road, Exeter, Devon EX4 4QN Company Registration Number: 7024773

all content © Devon Cricket Board Ltd 2019    |    page edited by: conrad.sutcliffe@devoncricket.co.uk    updated: 23/04/2012   |     login